Start Małopolska Sieć Świetlic Podwórkowych „Wyjdź na pole”

Małopolska Sieć Świetlic Podwórkowych „Wyjdź na pole”

Dzieci i młodzież z kilkudziesięciu gmin województwa małopolskiego może spędzać wolny czas w świetlicach podwórkowych utworzonych przez Chorągiew Krakowską Związku Harcerstwa Polskiego. Projekt powstał dzięki unijnemu wsparciu i będzie realizowany przez 26 miesięcy.

W ramach inicjatywy w regionie powołano sieć 100 świetlic działających w 34 gminach. Wsparciem zostanie objętych 1500 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat. Projekt zakładała stworzenie łatwo dostępnego systemu instytucji, świadczących usługi wsparcia rodziny, w których opiekunowie (instruktorzy ZHP i wolontariusze) pracują metodę harcerską.

Wychowanie młodych ludzi przez pracę w małych grupach w ramach wszechstronnego programu, który ma rozbudzić zainteresowania uczestników, będzie stanowić trzon pracy świetlic podwórkowych. Ważnym elementem będzie również nauka przez doświadczanie. Uczestnicy projektu będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, kompetencje społeczne i obywatelskie, innowacyjność i przedsiębiorczość oraz spędzać czas aktywnie i na świeżym powietrzu.

Jednym z celów projektu jest rozwijanie współpracy z samorządami i szkołami. Na poziomie powiatów działania placówek koordynują Centra Świetlic Podwórkowych znajdujące się w siedzibach hufców, których przedstawiciele są do dyspozycji rodziców dzieci, dyrektorów szkół i władz samorządowych. W ramach świetlic podwórkowych, młodzi ludzie spotykają się co najmniej raz w tygodniu, przez dwie godziny. Zajęcia opracowano w oparciu o roczne plany, oparte na lokalnej specyfice. Dzieci i młodzież będą brały udział m. in. w grach i zabawach, turniejach zespołowych. Będą zwiedzać swoje miejscowości i ich okolice. Zaplanowano rajdy, wyjazdowe wycieczki i biwaki oraz spotkania z seniorami.

Małopolska Sieć Świetlic Podwórkowych powstała dzięki wsparciu z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu, który ma być realizowany do końca października 2021 roku to 7758270,85 PLN.

Gmina Miejscowość
Łapanów Łapanów (2 placówki)
Dziewin Mikluszowice
Drwinia Grobla