Inauguracja Roku Harcerskiego „Powrót do gniazda”

UDOSTĘPNIJ
/
712

W miniony weekend odbyła się Inauguracja Roku Harcerskiego ZHP Chorągwi Krakowskiej „Powrót do gniazda” organizowana przez Hufiec ZHP Trzebinia. Wzięło w niej udział ponad 1600 zuchów, harcerzy i instruktorów naszej Choragwi.

Wydarzeniu towarzyszyły obchody 80lecia śmierci ks. hm. Mariana Luzara. Ksiądz Luzar jest patronem i założycielem Hufca w Trzebini. W ciągu swojej drogi instruktorskiej pełnił również funkcję komendanta ZHP Chorągwi Krakowskiej oraz naczelnego kapelana ZHP. W ramach uroczystości na trzebińskim rynku odbył się apel poległych, odprawiona została Msza Święta oraz odsłonięto baner na budynku Hufca Trzebinia oraz pomnik poświęcone postaci Czarnego Kruka, jak nazywany był ks. hm. Marian Luzar. Msza koncelebrowana była przez metropolitę krakowskiego  abp. Marka Jędraszewskiego.

W ramach Inauguracji patrole zuchowe, harcerskiego, starszoharcerskie i wędrownicze, jak co roku wzięły udział w grach miejskich poznając Trzebinię. Ponadto, gra każdego z pionów różniła się od siebie tematyką. Zuchy cofnęły się w czasie do dwudziestolecia międzywojennego, dowiadując się wielu informacji na temat tworzących w tym czasie poetów, takich jak Julian Tuwim, czy Jan Brzechwa. Harcerze mieli za zadanie dowiedzieć się jak najwięcej o słynnych polskich naukowcach. Zadaniem harcerzy starszych było dogłębne poznanie postaci Czarnego Kruka i poruszanie się po mieście za pomocą zdobywanych współrzędnych geograficznych. Wędrownicy natomiast szukali w Trzebini własnej tożsamości.

Weekend pełen wrażeń zakończyła niedzielna Msza Święta odprawiona przez kapelana Chorągwi Krakowskiej ks. phm. Filipa Pajestkę oraz apel, na którym podsumowaliśmy tegoroczne zmagania patroli. Gościem Specjalnym niedzielnego podsumowania była Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad, która życzyła zuchom, harcerzom i instruktorom z Małopolski kolejnego roku pełnego pozytywnych harcerskich wyzwań.

W imieniu komendanta Chorągwi Krakowskiej hm. Mariusza Siudka oraz Komendy Chorągwi, dziękujemy instruktorom Hufca ZHP Trzebinia za organizację tego przedsięwzięcia, a wszystkim harcerzom z Małopolski życzymy udanego Roku Harcerskiego 2019/2020.