24. Światowe Jamboree Skautowe „Unlock the New World – Uwolnij Nowy Świat!”

W miniony weekend przedstawiciele Chorągwi Krakowskiej wzięli udział w biwaku Reprezentacji ZHP na 24. Światowe Jamboree Skautowe 2019, który odbył się w Małeczu. Było to ostatnie spotkanie Kontyngentu przed wylotem do Stanów Zjednoczonych.

Światowe Jamboree Skautowe to jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń w życiu każdego harcerza. W 2019 roku jest organizowane wspólnie przez trzy organizacje – amerykańską, kanadyjską i meksykańską i trwa od 22 lipca do 2 sierpnia. Jamboree jest zlotem, podczas którego każdy z nas może spotkać ponad 30 000 skautów z całego świata i dzięki temu poznać nowe kultury, udoskonalić umiejętności językowe, spróbować rzeczy, których nigdy nie próbował, zagrać w nieznane gry skautowe i przeżyć niesamowitą przygodę, jakiej nie każdy ma okazję doświadczyć.

Zlot jest przepełniony rozmaitymi zajęciami, które rozwijają harcerzy pod wieloma względami. Program podzielony jest na on-site (na terenie zlotu) i off-site (poza terenem). Część czasu podczas Jamboree jest wolny, bez narzuconych zajęć. Można wtedy korzystać z atrakcji przygotowanych przez inne kontyngenty, zaglądać do namiotów obcych krajów. To czas na nawiązanie nowych przyjaźni i zainspirowanie się innymi kulturami.

Home hospitality

Home hospitality to projekt w trakcie Jamboree, podczas którego harcerze mają okazję spędzić trzy dni u rodzin lub instytucji związanych z Polską w Nowym Yorku. W tym czasie mają możliwość przekonania się, jak wygląda codzienność na innym kontynencie. Tym samym mają okazję skosztować dań lokalnej kuchni, porozumiewać się w każdej sytuacji po angielsku, poznać swoich rówieśników oraz skonfrontować posiadaną wiedzę z rzeczywistością.

Reprezentacja Polski na 24. Światowe Jamboree Skautowe, które odbędzie się w Wirginii Zachodniej w USA liczy 315 harcerzy – uczestników w wieku 13-16 lat i 35 pełnoletnich opiekunów oraz 75 wolontariuszy 18+. Uczestnicy podzieleni są na 10 osobowe zastępy – 9 niepełnoletnich uczestników + 1 pełnoletni opiekun.

Swoje przygotowania zaczęli już dwa lata temu – sami organizują środki na wyjazd i realizują kolejne zadania, dzięki którym będą mogli wziąć udział w tym jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu. Zaangażowanie i wytrwałość w postanowieniach to najlepszy dowód, że na Jamboree reprezentować nas będą niesamowici młodzi ludzie, którzy odważnie stawiają sobie cele i konsekwentnie je realizują.

Nasza wyprawa organizowana jest we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Edukacji oraz Senatem RP. Projekt Home Hospitality jest objęty protektoratem Prezydenta RP oraz patronatem Ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych Ameryki.