Harcerska służba w Krakowie

UDOSTĘPNIJ
/
464
Harcerska służba w Krakowie

W tym trudnym czasie krakowskie środowisko harcerskie pełni służbę na rzecz osób z grup ryzyka zagrożonych zakażeniem koronawirusem Covid-19. Nasza pomoc polega przede wszystkim na robieniu zakupów artykułów spożywczych, niezbędnych leków, czy wysyłania listów. Wspierane są również inne organizacje pomocowe w Krakowie.

Z uwagi na zwiększające się zapotrzebowanie w środowisku krakowscy harcerze podjęli współpracę z Auchan Bonarka, które przygotowuje zakupy dla seniorów i seniorek. Transport zakupów zapewnia Małopolski Urząd Wojewódzki.

W Krakowie współpracują ze sobą wszystkie hufce: Kraków – Podgórze, Kraków – Nowa Huta, Kraków – Krowodrza, Kraków – Śródmieście. Podjęta została także współpraca z Okręgiem Małopolskim ZHR z którym wspólnie wspierają seniorów oraz krakowskie instytucje pomocowe,  w tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie.

Krakowscy harcerze włączyli się również w akcję „Maseczki dla krakowskich medyków”.

Szyjemy maseczki, które są pierwszym środkiem ochrony osobistej dla lekarzy. W szpitalach tych maseczek teraz brakuje, więc musimy pomagać tak naprawdę jak umiemy. A potrafimy szyć. Nie jest to trudna rzecz i tak naprawdę każdy może taką maseczkę zrobić w domu. Dlatego stwierdziliśmy, że jest to w końcu przykład jakiejś realnej pomocy, którą my jako harcerze, ale też jako obywatele Krakowa możemy zrobić dla innych – mówi przewodniczka Matylda Hojnor z Hufca ZHP Kraków-Nowa Huta.

Służba pełnoletnich wolontariuszy nie byłaby możliwa gdyby nie środki zabezpieczenia osobistego, które otrzymali dzięki wsparciu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Galerii Kazimierz, krakowskich firm i osób prywatnych.