Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego jest już otwarte!

UDOSTĘPNIJ
/
360

29 września odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Forcie 52a Jugowice. Muzeum zlokalizowane jest w historycznym miejscu, które przez wiele lat służyło jako element Twierdzy Kraków.

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, które powstało z inicjatywy ZHP Chorągwi Krakowskiej oraz Okręgu Małopolskiego ZHR, jest wspólną przestrzenią wszystkich organizacji harcerskich. Działania nad projektem trwały kilkanaście lat, a ich efektem jest nowoczesny, wyjątkowy obiekt z wystawami muzealnymi, salami konferencyjnymi, przestrzenią hotelową i terenami zielonymi, zlokalizowanymi wokół Fortu.

„W naszym kraju nie jest łatwo harcerstwu z jego tradycją gładko wpisywać się w nowoczesność. Nie jest łatwo mieć ofertę, która przyciągnie dzisiaj młodych ludzi, a zarazem pozwoli im przekazać, to, co tak ważne w harcerskiej tradycji: duch miłości przyrody, tego bardzo specyficznie pojmowanego życia w łączności z naturą.” – mówił Andrzej Duda. „Nie jest łatwo, ale wierzę, że ten obiekt w tym pomoże, bo będzie pokazywał, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi w przyszłość, odpowiada na wyzwania współczesności, bo takie właśnie jest.”

Po uroczystym apelu i otwarciu Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, zaproszeni goście udali się na zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikiem. Aktualnie dla zwiedzających udostępnione są dwie wystawy, które przybliżają historię, ideę i wartości ruchu skautowego.

Harcerki i harcerze z organizacji harcerskich usiedli też z zaproszonymi gośćmi przy wspólnym ognisku, by wysłuchać gawędy — niegdyś druha Andrzeja z 5 KDH, a dziś Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Opowieści przeplatane były wszystkim dobrze znanymi piosenkami harcerskimi.

Wieczór 29 września w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego był pełen refleksji i rozmów o tym, co dla nas, harcerzy, poruszające i zachęcające do działania. Mamy nadzieję, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie miejscem przyjaznym harcerzom, gdzie chętnie będą wspominać przeszłość, tworząc teraźniejszość i bacznie troszcząc się o przyszłość.

W uroczystości wziął udział Prezydent RP Pan Andrzej Duda, Prezydent Krakowa Pan Jacek Majchrowski, Wojewoda Małopolski Pan Łukasz Kmita, Kierownik Muzeum harcmistrz Michał Niezabitowski oraz inni, znamienici goście. Serdecznie dziękujemy za obecność, dobre słowo i wspieranie naszych inicjatyw.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Forcie 52 Jugowice w Krakowie!